September 29, 2026 at 6:08 pm #9459
Lösung:
Notes: 35 µm corresponding to 35·10-6m
- This Volumes The to be imposed Manufacture from materials of any heading of which::
V= O·h = 15m2·35·10-6m = 0.000525 m3 = 525 cm3 - With Density = m/V following::
m=Density·V= 7.15g/cm3 · 525 cm3 = 3753.75 Grams - CrO3, Participants Ions: Cr6+/O2-
Cr6+ + 6e– → Cr, z = 6 - m/M = I·t/(z·F)
t = m·z·F/(M·I) = 96485·6·3753/(52·450)
t = 92848 s (In the case of a Effectiveness of 100%) - Effectiveness of 90%: 103164 Seconds