September 28, 2026 at 1:05 pm #9615
Lösung:
- The pKs(H2SO4) = -3So that means that H2SO4 It is a very strong acid, and thus almost too 100% its first (!) H+ So that's what's left. But not (almost) H2SO4 It's all right.
x > y > z > c(H2SO4) - The Addition 1 M H2SO4 says that per litre of water (=1000 g/M(H2O) = 55 mol) only one Mol H2SO4 The water is So clearly in surplus: 55.5 mol H2O + 1 mol H2SO4 –> 54.5 mol H2O + 0 mol H2SO4 + 1 mol H+
c(H2O) > x > y > z > c(H2SO4)So open is still c(H3O+), c(HSO–4), c(SO2-4) - The pks(HSO–4) = 1.92So , about . 2 states that at the start of (e.g.) 1000 HSO–4 In the GW about one-hundredth (pKs = 2 = -log0.01) = -log1/100) on the website of the Products (this means SO2-4) The main part is spent on education. HSO–4). It applies, inter alia:
c(HSO–4) > c(SO2-4) - The question remains: H3O+. The first reaction results in at least one Mol, in the event of further follow-up There are more H3O+All other concentrations move in the order of magnitude below one Mol.
- The following sequence is thus obtained:
c(H2O) > c(H3O+) > c(HSO–4) > c(SO2-4) > H2SO4.