(a) Calculate the energy of a photon of blue light with a wavelength of 450 Nm. (b) Calculate the number of light particles (photons) of a blue lamp with a power of 300 Watt Watt is Joule/second
a) E = h·c/λ = 6.626·10-34 Js · 299'792'458 m/s / (450·10-9 m) = 4.4114·10-19 J b) E = n·h·c/λ, n = E·λ/(h·c) = 300J/s · 450·10-9 m / (6.626·10-34 Js · 299792458 m/s) = 6.8·1020