September 28, 2026 at 1:05 pm #9649
Lösung:
- · General idea: the kinetic energy must at least correspond to the stimulation energy
- · Ekin = ½ · m·v2
- = ½ · 9.1·10-31·(1.5·1011m/(30·3600))^2 = 8.8·10-19 J
- · EA = h·c/λ = 6.626·10-34Js·3.0·108/557.7·10-9 = 3.6·10-19 J
- · Ekin / EA = approx. 2.4
- i.e. there is more kinetic energy than stimulus energy present