September 28, 2026 at 1:06 pm #9687
Lösung:
Note to the percentages: these are always mass percentages. Let's go from 100 Gram of substance
- Adopted 100 Grams, therefore 12.79 g C, 2.15 g H and 85.07 g Bromine
- n(C) = 12.79/12 = 1.07 mol ≈ 1 mol
- n(H) = 2.15/1 = 2.15 mol ≈ 2 mol
- N (Br) = 85.07/79.9 = 1.07 mol ≈ 1 mol
- {So what do you mean? } CH2Br { But it can't be drawn, octet rule}
- {This means that} (CH2Br)2 {The Commission shall adopt delegated acts in accordance with this Article.} C2H4Br2
- Characteristically, there are two ways to make the bromine atoms at the same C or per carbon atom per one bromateon
- Br\/\Br { } /<`|Br>\Br