September 29, 2026 at 6:09 pm #9573
Lösung:
- reaction equation:
1·C2H5OH + 3·O2 ⇄ 2·CO2(g) + 3·H2O(l) - ΔHoR = ∑ΔHof(Produkte) – ∑ΔHof(Edukte)
ΔHoR = (2· ΔHof(CO2(g)) + 3 ΔHof(H2O(l))) – ( ΔHof(C2H5OH) + 3· ΔHof(O2))
ΔHoR = (2·-393 + 3·-286) – (-278 + 3·0) = -1366 kJ/mol
This means that Weiss It's Now, that for each Mol Ethanol 1366 KJ Released will be - NThe real thing to Resolving question: How a lot Grams Ethanol are In the Alcohol?
1 Litre Alcohol, 40%, d.h. 400 Milligrams Purely Ethanol. With The Density of 0.9 g/ml to be given The Commission This means that 360 Grams Ethanol - M(C2H5OH) = 46 g/mol, This means that
n= m/M = 360 / 46 = 7.8 mol - Proposed Bottle Alcohol are This means that 7.8 mol à -1366 KJ, So what do you mean? – 10690 KJ contained
- FThe Commission shall adopt a decision. One Daily needs of 9200 KJ needs It 's So what do you mean? about. 860 Milligrams