Lösung:
The Abbreviation 'M' is a Notes on The Concentration, This is it. That's right. z.B. 0.3 M, that 0.3 mol The the following: Substance in a Litre Water solved are, Other expressed as: 0.3 mol/l
With c=n/V and n=m/M following:: c=m/M/V Responsibility. m=c·V·M
Respect: Here you go. is Now This 'M' The molar mass ! The Commission after The situation is This 'M' for Concentration or The molar mass !
Action to be taken to the Manufacture The Lthe island: The Solids, z.B. NaOH will be weighted, in a z.B. Glass of glass given and So much Distilled Water Admitted How desired. Please note:, that The Solids a small Own volume claimed, This But not Taken into account will be must.
- a) m(NaOH)=c(NaOH)·V·M(NaOH) = 0.3 mol/l · 1.0 l · 58.5 g/mol = 17.55 g
Es will be So what do you mean? 17.55 g NaOH weighted and with Distilled Water This Glass of glass to to the Marking of 1.0 Litre Filled. - b) m(HCl)=c(HCl)·V·M(HCl) = 0.4 mol/l· 1.0 l · 36.5 g/mol = 14.6 g
You can must So what do you mean? 14.6 Grams HCl Weighing and with Distilled Water This Glass of glass to to the Marking of 1.0 Litre Filling up. - c) m(NaOH)=c(NaOH)·V·M(NaOH) = 0.5 mol/l · 0.025 l · 58.5 g/mol = 0.73 g
Weighing of 0.73 g NaOH and with This is the. Water to to the Marking of 25 Milligrams Filling up. - d) m(H2SO4) = c(H2SO4) · V · M(H2SO4) = 0.6 mol/l · 0.03 l · 98 g/mol = 1.764 g
Weighing of 1.764 g H2SO4 and with This is the. Water to to the Marking of 30 Milligrams Filling up.