← Zurück zur vorhergehenden Übersicht: Atombau_it
- This topic has 1 reply, 1 voice, and was last updated sometime ago by .
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
- Aufgabe: Atom-16
Questo Elemento Cloruro Esiste di: due Isotopi: 35Cl Risposta. 37Cl. m(35Cl) = 34.969 u, Hfrequenza = 75.77%, m(37Cl) = 36.966 u.
Calcolo di cui: La media Massa di una Cloratomi e interpretare che Risultato.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
- You must be logged in to reply to this topic.