Lösung:
1. Notes: The Number of The Flowing Electrons is independently of The Time, It 's Come on . So what do you mean? not on it to, whether or not The total Loading in 5 h or also It 's just … in One of them Hours flowing
2. Notes: The Additionally A (Amplifiers) is One Indication, How many Electrons for each Seconds . Flow can: 1 C/s = 1 Amplifiers
Es Applicable In general: One Battery with 100 Oh, my God. can z.B. 10 Hours with 10 Amplifiers Operated will be, or 1 Hours with 100 Amplifiers and so on. I 'm not . confused to leave Responsibility. overlooked: Amplifiers is The Indication One of them Loading for each Seconds . (more accurately: 1 Coulomb for each Seconds .)
In principle is The Indication Oh, my God. Nothing . Other as One Hidden Coulomb- Responsibility. Load entry:
1 C = 1 A·s = 1 A·h/3600 = 0.000277 Oh, my God.
100 Oh, my God. are This means that 360000 Coulomb
The Loading One of them Electrons is 1.602·10-19 C. This means that corresponds to a Coulomb 6.242·1018 Electrons (for each Seconds . !)
In total will be So what do you mean? 2.24·1024 Electrons = about. 3.73 mol Electrons